Tematyka Artykułów: O Cynowaniu

Cynowanie stopem Lichtenberga

Zobacz artykuł
Jakiś czas temu przygotowałem dla Was artykuły, w których wyjaśniłem dlaczego warto zabezpieczać płytki drukowane przed korozją, oraz przedstawiłem porównanie dostępnych metod. Dziś przyszedł czas na prezentację metody jaką jest cynowanie stopem Lichtenberga we wrzątku. Osobiście uważam ją za najszybszą i oferującą najlepsze możliwe parametry ochrony oraz lutowalności.

Ochrona antykorozyjna PCB przez cynowanie

Zobacz artykuł
W poprzednim artykule wyjaśniłem mechanizmy korozji z jakimi zmagać się musi odsłonięta powłoka miedzi, oraz konieczności jej ochrony przed czynnikami zewnętrznymi. Przemysłowa produkcja płytek drukowanych opiera się na sprawdzonych rozwiązaniach bazujących na wytrzymałych soldermaskach, powlekaniu srebrem i złotem oraz cynowaniu zanurzeniowym metodą HAL. Co jednak zrobić, gdy układy wykonujemy amatorsko, lub gdy zależy nam na wykonaniu krótkiej serii czy nawet pojedynczych sztuk?

Dlaczego warto zabezpieczać PCB przed korozją ?

Zobacz artykuł
Korozja to proces degradacji materiałów jaki zwyczajowo kojarzymy z metalami żelaznymi. Najczęstszym jej objawem z jakim mamy do czynienia w najbliższym otoczeniu są tlenki i wodorotlenki żelaza na konstrukcjach stalowych potocznie zwanymi "rdzą". Metale żelazne to nie jedyne materiały jakie nieodpowiednio zabezpieczane przegrywają walkę z czasem i czynnikami zewnętrznymi. Zjawisko korozji dotyczy również miedzi, powszechnie stosowanej w elektronice.
Back to top